Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Button Hyperlink
titleTerug naar hoofdpagina Dijkerosie
typesubtle
urlhttps://publicwiki.deltares.nl/display/HWBPBekleding/HWBP-DIV+Gebruikersplatform+Bekleding


Anchor
Top
Top

Info
iconfalse

Op deze pagina vind u de antwoorden op de wiki vragen die aan De Innovatieversneller zijn gesteld m.b.t. dijkerosie en bekledingen:

Table of Contents

Gebruik de zoekfunctie in je browser om specifieke termen op deze pagina te vinden.


Divbox

Erosiebestendigheid Klei - Veilige Vecht

View file
nameDIVDijkerosieBekledingen_wikivraag_ErosiebestendigheidKlei.pdf
height250

WDOD is benieuwd naar het toepassen van de nieuwe inzichten binnen het innovatieproject Onderzoek Erodeerbaarheid Klei (OEK) voor rivierdijken met zandige klei:

  1. Is de voor het bepalen van de standtijd van klei gebruikte formule van Mourik nog actueel?
  2. Welke waarde van de erosiecoëfficiënt voor zandige klei (klei met een zand gehalte >40% en een lutum gehalte < 20%) kan het beste gebruikt worden voor ontwerpen?
  3. Hoe kan de waarde van de erosiecoëfficiënt in het veld bepaald worden?
  4. Welke aandachtspunten zijn er bij de aanleg van een kleilaag (die invloed (kunnen) hebben op de erosiecoëfficiënt)?
  5. Hoe kan de erosiecoëfficiënt na aanleg geverifieerd worden?

Divbox

Toepassing Kalk in Klei bij Dijkversterking Neder-Betuwe.

View file
namePvA Nederbetuwe.pdf
height250


Kalk wordt internationaal veelvuldig toegepast om grond te verbeteren. De afgelopen jaren zijn positieve ervaringen opgedaan bij enkele praktijkproeven met dijken in Nederland en België. Het gebruik van kalk lijkt te kunnen leiden tot een ontwerpoptimalisatie en er is voldoende kennis opgebouwd om het in dijken te kunnen toepassen. Deltares heeft deze kennis in 2022 gebundeld in een handboek.

Als volgend ontwikkelstap dient bij dijkversterkingsprojecten ervaring worden opgebouwd met kalk in klei. Bij Dijkversterking Neder-Betuwe wordt veel grond verzet en wordt lokaal vrjikomende grond hergebruikt. Deze dijkversterking is dus een geschikte gelegenheid voor een demonstratieproject met kalk in klei. In dit plan van aanpak worden de te doorlopen stappen beschrijven en worden de belangrijkste aandachtspunten toegelicht.

Fugro heeft een projectplan opgesteld voor de toepassing van kalk in klei bij Dijkversterking Neder-Betuwe voor het strategieteam DIV Dijkerosie van De Innovatieversneller van HWBP.

Divbox

Omgang met OBOR overgangen PanWes m.b.t. uitgangspunten

View file
nameDIV - TM2405 P1 memo uitgangspunten overgangen PanWes v2.pdf
height250

Binnen het dijkversterkingsproject Pannerdensche Waard - Westervoort (PanWes) wordt de dijk versterkt zodat deze weer aan de waterveiligheidsnorm voldoet. De faalmechanismen die in het project PanWes moeten worden aangepakt zijn: hoogte, stabiliteit binnendijks (STBI), afschuiven bekleding binnendijks (GABI) en piping (STPH).

Bij het faalmechanisme hoogte wordt ook beschouwd of en, zo ja, hoe eventuele aanwezige (materiaal en geometrische) overgangen versterkt moeten worden.

Waterschap Rijn en IJssel heeft De Innovatieversneller (DIV) gevraagd om te reflecteren op het voor de versterking van deze overgangen opgestelde memo met uitgangspunten. Bij het vaststellen van deze uitgangspunten is gebruik gemaakt van de groene versie van de OBOR Erosiebestendige Overgangen. In de reflectie maakt DIV onderscheidt tussen het traject dat niet en wel verhoogd moeten worden:

  • niet verhogen: Pannerdensche kanaaldijk en Loodijk
  • wel verhogen: IJsseldijk
Divbox

Belasting grasbekleding bij aanwezigheid buitenberm

View file
nameDIVDijkerosieBekledingen_wikivraag_golfbelasting GEBU.pdf
height250

Naar aanleiding van de resultaten van LBO-1, en andere beschikbare informatie, heeft Waterschap Scheldestromen samen met het HWBP een zogenoemd ‘opgave- en ontwikkelbehoeftegesprek’ gehad. In dit gesprek hebben inhoudelijke experts van WSS en externe specialisten de veiligheidsopgave tot 2050 geduid. Tijdens het gesprek kwam naar voren dat een groot deel van de grasbekleding in de golfklapzone ligt en dat deze, gelet op de golfbelasting en de huidige rekenregels, niet aan de norm voldoet.

Bij dijken met een buitenberm bleek het verschil tussen het niveau van de (brede) berm (=niveau onderzijde grasbekleding) en de waterstand bij de omgevingswaarde vaak beperkt (circa 20 cm). Omdat de meeste golven inslaan onder de stilwaterlijn is de verwachting dat de grasbekleding (in de tijd) beperkt belast zal worden door golfklappen. Het voelt daarom niet goed om het deel van de grasbekleding boven de berm te moeten vervangen.

WSS vraagt zich af of er nog nieuwe inzichten zijn opgedaan waarmee een antwoord kan worden gegeven op de volgende vragen:

  1. Zorgt een buitenberm voor een beperking van de golfbelasting op de grasbekleding op het talud boven de berm?
  2. Kan bij beperkte waterdiepte op de buitenberm worden gesteld dat de golfbelasting op de grasbekleding op het talud boven de berm verwaarloosbaar is?
  3. Is het juist dat een grasbekleding meer weerstand kan bieden tegen golfklap en dat met de huidige coëfficiënten van de parameters voor de standtijdlijn dus een conservatief resultaat wordt verkregen?